Thanks to all who participated in the Philly Homebrew Cup.

There were 131 entries judged and 98 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyle
1stScott FicarraBavarian Helles4A: Munich Helles
2ndMichal Lisowyj
Co-Brewer: Andrew Lisowyj
Storm Warning Wheat1D: American Wheat Beer
3rdMichael Harrison4 Bines21B: Specialty IPA

Best of Show (56 Participating Brewers)

PlaceBrewer1st2nd3rdScore
Fred Schultz0010
John Pitts0020
Lou Struble0110
Scott Casko0010
Michael Harrison
** Best of Show Participant **
1110
Jason Sturgeon1000
Justin Buchanan-Lopez0100
Ross Druckenmiller0100
Steven Landgren0110
John McDonnell
Co-Brewer: Richard Merschen
1000
Paul Telford0100
Mark Kanczuzewski0100
Paul Richelmi0010
Tyson Shroyer0100
Scott Ficarra
** Best of Show Participant **
2000
Michal Lisowyj
Co-Brewer: Andrew Lisowyj
** Best of Show Participant **
1100
Tom Owens1000
Charlie Harr2000
Anthony Merlino
Co-Brewer: Tanmay Patel
1000

Tie-breakers have been applied in accordance with the scoring methodology.

Winning Entries

Table 1: Sours (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAnthony Merlino
Co-Brewer: Tanmay Patel
Bitter Buddha28B: Mixed Fermentation Sour Beer
2ndLou StrubleMixed Fermentation Farmhouse Sour28B: Mixed Fermentation Sour Beer
3rdLou StrubleKettle Sour With Raspberry, Watermelon And Cucumber28C: Wild Specialty Beer

Table 2: American Light Beer (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichal Lisowyj
Co-Brewer: Andrew Lisowyj
Storm Warning Wheat1D: American Wheat Beer

Table 3: IPA (33 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichael Harrison4 Bines21B: Specialty IPA
2ndSteven LandgrenDrink Up!21A: American IPA
3rdScott CaskoNoatworthy21B: Specialty IPA

Table 4: European Lager and Wheat (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stScott FicarraBavarian Helles4A: Munich Helles
2ndTyson ShroyerKolsch5B: Kolsch
3rdPaul RichelmiJetlagged Toddler5C: German Exportbier

Table 5: Dark English and European (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stCharlie HarrChesterfield's Long Voyage Ale7B: Altbier
2ndRoss DruckenmillerThe Groomsmen11B: Best Bitter
3rdSteven LandgrenPour Me Another, Please11A: Ordinary Bitter

Table 6: Dark and Heavy European (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJohn McDonnell
Co-Brewer: Richard Merschen
184517A: English Strong Ale
2ndMark KanczuzewskiIrish Stout15B: Irish Stout
3rdJohn PittsBrowncoat17A: English Strong Ale

Table 7: American Ales (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stCharlie HarrRocky Top Ale (corn Won't Grow At All On Rocky Top)27A6: Kentucky Common
2ndPaul TelfordArnold18B: American Pale Ale
3rdFred SchultzAre-Bee18A: Blonde Ale

Table 8: Strong European Ale (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJason SturgeonHappy Little Accidents26C: Belgian Tripel
2ndJustin Buchanan-LopezThe Mute25B: Saison
3rdJohn PittsPatois24C: Biere de Garde

Table 9: Wood, Fruit, Vege (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTom OwensTom Owens33A: Wood-Aged Beer
2ndMichael HarrisonGinger Snap29C: Speciality Fruit Beer